Zalety i wady użytkowania chodzików

chodzik 3 w 1

Młodzi rodzice bardzo często zastanawiają się nad tym czy kupować chodzik swojemu dziecku, jeśli tak to jaki będzie dla malucha najwygodniejszy i najbezpieczniejszy? Ogromny wybór dostępnych w sprzedaży tego rodzaju produktów z całą pewnością zadania im nie ułatwia. Chodziki i jeździki przeznaczone dla dzieci, swoją wielobarwnością i ogromną ilością funkcji wielu rodziców przyprawiają o solidny ból głowy. Walory estetyczne to jedno. Wybierając chodzik należy przede wszystkim pamiętać jednak o tym, że musi być on bezpieczny dla dziecka.

Zalety i wady użytkowania chodzików

Dla dużej części maluchów przebywanie w chodziku to prawdziwa przyjemność i niezwykle ciekawe doświadczenie, szczególnie jeśli są to jego początki. Nie ma się co dziwić. Do tej pory maluchy nie miały tak dużej, jak w chodziku możliwości swobodnego odkrywania wszystkich domowych zakątków. Dla rodziców stanowią one także pewnego rodzaju zabezpieczenie przed upadkiem, który mógłby dziecku wyrządzić nie małą krzywdę. Z tym bezpieczeństwem chodzików bywa jednak różnie, są sytuacje całkowicie niezależnie od dziecka czy rodziców, w których może on się razem z dzieckiem przewrócić. Dlatego rodzice powinni pamiętać, że chodzik co prawda daje dziecku mnóstwo radości, to jednak nie zwalnia ich z czujnej opieki nad maluchem. Chodziki stworzone zostały po to, aby ułatwiać dzieciom naukę chodzenia. Niestety, w znacznej większości przypadków nie do końca przynosi to oczekiwane przez rodziców efekty. Nie oznacza to jednak, że rodzice nie powinni korzystać z tego rodzaju rozwiązań. Wystarczy, że będą to robili z głową, pozwalając maluchowi na c=nieco samodzielności nawet, jeśli zaliczy przy tym drobny upadek. Decydując się na umieszczenie dziecka w chodziku należy liczyć się z tym, że przy poruszaniu się w ten sposób nie wszystkie mięśnie dziecka pracują. Przede wszystkim w tym momencie z pracy wyłączony jest zmysł równowagi. Zbyt długie użytkowanie chodzika w wielu przypadkach może doprowadzić do lęków dziecka przed stawianiem pierwszych samodzielnych kroków.

Jaki chodzik będzie najlepszy?

Przy wyborze chodzika przede wszystkim kierować należy się jego wielością oraz formą – względy estetyczne to w tym przypadku kwestia drugorzędna. Zdecydowana większość chodzików wykonana jest z plastiku. Jednak rodzice, którym przede wszystkim zależy na wysokiej jakości produktu, powinni wybierać spośród tych, które wykonane został z aluminium. Dobry chodzik posiada także specjalne, wysokiej jakości systemy antypoślizgowe, które dość skutecznie potrafią zminimalizować ryzyko przewrócenia się chodzika. Dodatkowo przyda się również regulacja siedziska, którą można swobodnie dopasować do wzrostu dziecka. To ma bardzo duże znaczenie dla jego komfortu, ale i przede wszystkim bezpieczeństwa. Jeśli rodzice decydują się na składane chodziki koniecznie sprawdzić powinny solidność wykonania zabezpieczeń. Powinny być mocne i trudne to rozpracowania nawet dla dorosłego – to daje gwarancje, że w czasie poruszania się w chodziku dziecko nie będzie w stanie samodzielnie odblokować tych zabezpieczeń, co mogłoby doprowadzić do tragedii.

Chodzik a nauka samodzielnego chodzenia

Dla dobra dziecka, według zaleceń wielu specjalistów, rodzice nie powinni w żaden sposób blokować jego spontanicznej ruchliwości. Wręcz przeciwnie, należy stosować wszelkie dostępne środki, które w tym dziecku pomogą. Jeśli dziecku podoba się przebywanie w chodziku należy mu to umożliwić (pamiętając jednak, że nie powinien spędzać w nim zbyt dużo czasu, bowiem może się to przyczynić do późniejszych problemów z samodzielnym poruszaniem się). Jeśli jednak nie jest zainteresowane taką formą aktywności, pod żadnym pozorem wbrew niemu nie należy w chodziku go umieszczać.

Artykuł powstał dzięki Chodzik 3 w1

0 0 votes
Przyznawalność
0 0 votes
Warunki
0 0 votes
Szybkość
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments