Wylewanie posadzek betonowych – podstawowe informacje

Wylewanie posadzek betonowych – podstawowe informacje

Jednym z najważniejszych elementów w każdym budynku, jest podłoga, pełni ona bowiem kilka bardzo ważnych funkcji. Jedną z nich jest izolacja – prawidłowo wykonana posadzka uchroni dom przed wilgocią oraz utrzyma odpowiednią temperaturę, nie pozwalając uciekać ciepłu. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby posadzka była wykonana zgodnie z budowlanymi standardami. Nawet jeśli nie zamierzasz wylewać posadzek osobiście, tylko zatrudnić do tego fachowców, to warto znać kilka podstawowych zasad tego etapu budowy. Ich znajomość może uchronić Cię przed próbami zatajenia niedociągnięć, a tym samym pomoże zaoszczędzić czasu, nerwów i pieniędzy. Trzeba pamiętać, że w tym przypadku wszelkie błędy wychodzą na światło dzienne dopiero po latach, a tym samym ich naprawa może Cię bardzo dużo kosztować. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wylewania posadzek, a wiedza ta może uratować Twój dom, a na pewno portfel.

Jak wylewać posadzki betonowe? Kluczowe elementy budowy domu

Po pierwsze – izolacja

Aby posadzki w naszym domu nie traciły ciepła i nie łapały wilgoci potrzebna jest ich izolacja. Izolacja to nic innego, jak wyłożenie podłoża specjalną folią budowlaną. Zapobiega ona zawilgoceniu betonu, które powodowałoby uciekanie ciepła z domu, a nawet grzyb na ścianach. Izolacja to bardzo ważna i podstawowa część przygotowywania podłóg, dlatego ważne jest, aby wykorzystać do niej najlepsze materiały, które dadzą nam pewność dobrego zabezpieczenia betonu.

Po drugie – docieplanie posadzki

Wylewanie posadzek betonowych – podstawowe informacje

 

Choć izolacja zapobiega wytracaniu ciepła, to bez docieplenia posadzki betonowej nie będzie w stanie uchronić domu przed jego utratą. Do docieplania posadzek używamy tego samego materiału, co do ocieplenia reszty budynku – niezawodnego styropianu. Różnica między styropianem do posadzek, a tym do ścian wynika jedynie z jego grubości – podczas gdy na elewacje kładziemy styropian 15-20 cm, o tyle na posadzki wystarczy styropian 5 cm grubości. Aby zminimalizować potencjalną utratę ciepła, należy układać styropian warstwowo i naprzemiennie, ponieważ uchroni nas to przed powstawaniem mostków cieplnych. Przy docieplaniu posadzki styropianem, bardzo ważna jest odpowiednia twardość materiału oraz uzupełnianie łączeń pianką poliuretanową.

Po trzecie – zbrojenie posadzki

Trwałość i twardość posadzki betonowej w dużej mierze zależy od jej prawidłowego uzbrojenia. Siatka zbrojeniowa powinna mieć średnicę 4 cm i być dobrej jakości. Podczas jej kładzenia koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby posadzka była oddzielona od muru szczelinami dylatacyjnymi, aby uniknąć dodatkowych naprężeń podczas „pracy” domu. Szczeliny wykonujemy za pomocą dybli dylatacyjnych, pianki dylatacyjnej lub styropianu.

Po czwarte – plastyfikatory

Na rynku istnieją specjalne środki chemiczne, które znacznie zwiększają właściwości fizyczne betonu. Sprawiają one, że może się on szybciej lub wolniej wiązać, zwiększają jego plastyczność, a nawet powodować, że beton staje się mrozoodporny. Plastyfikatory poprawiają właściwości betonu, więc warto o nich pamiętać, podczas wylewania posadzek.

Wylewanie posadzek betonowych – podstawowe informacje

 

Tradycyjny i profesjonalny sposób na wykonywanie posadzki – który wybrać?

Tradycyjny sposób na wykonywanie posadzki jest bardzo prosty, ale jednocześnie praco- i czasochłonny. Należy bowiem ręcznie przygotować mieszankę betonu – wymieszać wszystkie składniki, pamiętając o odpowiednich proporcjach, a następnie rozprowadzenie wylewki po izolacji styropianowej.

Łatwiejszym, lepszym i oszczędzającym pracy i czasu wyborem, jest korzystanie z profesjonalnego sprzętu do mieszania i podawania betonu w miejsce wylewania fundamentów. Miksokret (mixokret), bo tak nazywają się te agregaty, bardzo sprawnie i szybko przygotowuję mieszankę, a następnie podaje ją we wskazane miejsce. Jeśli obawiasz się, że zakup takiego sprzętu będzie kosztował Cię fortunę, to nic się nie martw – do jednorazowego wylewania posadzek nie warto kupować sprzętu wartego ponad 100 tysięcy, ale warto go wypożyczyć. Wiele firm, w tym Techbau, umożliwia wypożyczenie profesjonalnego sprzętu, aby ułatwić Ci pracę na budowie Twojego domu.

Wylewanie posadzek betonowych – podstawowe informacje
Wylewanie posadzek betonowych – podstawowe informacje

 

Poziomowanie posadzki betonowej

Jedną z najważniejszych czynności, jaką musisz wykonać po wylaniu posadzki, jest jej poziomowanie. Poziomowanie posadzki to nic innego, jak jej wygładzanie, aby podłoga była równa. Do poziomowania posadzki używamy dwóch narzędzi – łaty posadzkarskiej i niwelatora. Przy wyborze łaty posadzkarskiej (aluminiowej) pamiętać trzeba o doborze jej odpowiedniej długości – pracę wykonasz szybciej długą łatą, jednak operowanie dwumetrową linijką wymaga nie lada wprawy.

Zacieranie posadzki betonowej

Po wylaniu posadzki i jej wypoziomowaniu, czas na zacieranie posadzki. Musimy jednak zaczekać, aż posadzka wyschnie na tyle, że po stanięciu na nią but będzie się zatapiał na głębokość ok 3 mm. Podobnie jak przy wykonywaniu posadzki tak i przy jej zacieraniu, istnieją dwie metody – tradycyjna i profesjonalna. Tradycyjne zacieranie posadzki odbywa się za pomocą pacy posadzkarskiej i jest praco- oraz czasochłonne. Profesjonalne zacieranie posadzki to używanie zacieraczki elektrycznej, którą porównywalnie do miksokreta, nie warto kupować na jedną budowę, ale zdecydowanie warto wypożyczyć i ułatwić sobie pracę. Przy zacieraniu pamiętaj, że posadzka jest jeszcze mokra, więc do wchodzenia na nią używaj butów lub klapek posadzkarskich, tak aby nie zniszczyć nawierzchni. Podobnie działać będzie styropian przytwierdzony do butów, jednak jak zawsze lepiej skorzystać z dobrej jakości narzędzi.

Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/

0 0 votes
Przyznawalność
0 0 votes
Warunki
0 0 votes
Szybkość
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments