Weryfikacja przed udzieleniem pożyczki?

Weryfikacja przed udzieleniem pożyczki?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie z pewną obawą i strachem ale zupełnie niepotrzebnie. W Biurze Informacji Kredytowej jest każdy, kto kiedykolwiek sięgnął po pożyczkę lub kredyt. Po co jest taka instytucja? Dla bezpieczeństwa banków i firm udzielających pożyczek. Co robi firma kiedy udziela klientowi pożyczki na raty? Sprawdza go w bazach czy nie zalega ze spłatami. Jeżeli posiadamy negatywny wpis to otrzymanie pożyczki na raty może być bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Czy jestem w BIK?

Po co wobec tego jest Biuro Informacji Kredytowej dla firm? No cóż, tego wymaga prawo i każda instytucja, która udziela pożyczki gotówkowej bez wględu na to czy jest to tradycyjny bank czy pożyczki ratalne online ma obowiązek sprawdzić zdolność kredytową osoby, której udziela pożyczki. Takie sprawdzanie klientów ma na celu z jednej strony bezpieczeństwo firmy oferującej pożyczki ratalne online ale z drugiej strony powinny zostać wykluczone osoby, które nie mają zdolność kredytowej żeby nie popadały w coraz to większe zadłużenie. Ogólnie teoretycznie powinno to ochronić klienta przed wpadnięciem w tak zwaną spiralę kredytową, wówczas jest bardzo trudno się z niej wyplątać.

Jakie informacje znajdziemy w Biurze Informacji Kredytowej

Co prawda firmy oferują pożyczki ratalne bez bik, jednak nie do końca jest to działanie legalne. Ponieważ Biuro Informacji Kredytowej ma pomagać szaremu człowiekowi unikać problemów finansowych. Co wobec tego tam znajdziemy?
– Informacje o zaciągniętych obecnie kredytach i pożyczkach. Znajdziemy również informacje o kartach kredytowych. Również znajdziemy tam informację o kredytach zaciąganych w przeszłości i o tym jak były spłacane. Jak sobie radziliśmy z regularnymi spłatami i czy mieliśmy opóźnienia a jeśli tak to jak długie?
– Znajdziemy również informacje o zaległościach oraz o czasie jaki one trwają. Więc jak widać do Biura Informacji Kredytowej trafiają bardzo różne wiadomości o naszych pożyczkach i kredytach.

Inne sposoby weryfikacji

Biuro informacji kredytowej to oczywiście nie jedyny sposób banków i firm pożyczkowych na sprawdzenie naszej wiarygodności i zdolności kredytowej. Takich baz gdzie gromadzone są informacje o nas jest kilka. Do najpopularniejszych należą Krajowy Rejestr Długów, Infomonitor oraz Biuro Informacji Gospodarczych.

Jeżeli w tych instytucjach mamy czystą kartę a nasze dochody są wystarczające o to żeby starać się o pożyczkę to wówczas raczej bez problemu powinniśmy otrzymać pożyczkę czy też kredyt. Pamiętajmy o tym że negatywny wpis utrzymywany jest przez dziesięć lat i przez ten okres obniża on naszą zdolność kredytową. Co prawda im dłuższy okres upłyną tym mniejszy ma to wpływ na naszą zdolność kredytową ale jednak ma i dlatego powinniśmy zdecydowanie zadbać o to żeby nasza zdolność była jak najwyższa. Z zalet wysokiej zdolności kredytowej należy wymienić to że często możemy liczyć również na niższe oprocentowanie kredytów czy też pożyczek, ponieważ jesteśmy bardziej wiarygodni.

0 0 votes
Przyznawalność
0 0 votes
Warunki
0 0 votes
Szybkość
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments