Serwis Allegro. pl w ostatnim czasie nie cieszy się zbyt pozytywnymi opiniami swoich użytkowników. W ostatnich tygodniach napływają do nas zgłoszenia czytelników, które wskazują na bezprawne działanie serwisu aukcyjnego. Głównie dotyczy to małych sprzedawców, którzy czasami oferują jakiś produkt w bardzo atrakcyjnej cenie. Czy Grupa Allegro widzi w nich konkurencję?

Sprawy sądowe przeciwko Allegro

Zrobili z nich złodziei

Jeden z Allegrowiczów przez wiele lat prowadził sprzedaż w tym serwisie aukcyjnym. W ten sposób zarabiał na utrzymanie. Pewnego razu jednak sprzedaż Allegro została mu zablokowana. Czym Allegro tłumaczy się w takich przypadkach? Otóż zapisem w regulaminie, który mówi, że jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie co do wiarygodności użytkownika, to można jego konto zablokować czasowo, lub trwale.

Takich przypadków jest bardzo wiele i dlatego serwis Allegro musi tłumaczyć się ze swoich poczynań w sądzie. Swego czasu Allegro przegrało ważną sprawę sądową dotyczącą regulaminu serwisu. Chodziło o zapis, który mówił o możliwości zablokowania konta użytkownika, jeśli ten według serwisu będzie szkodził marce Allegro. Sąd nakazał usunięcia tego zapisu. – „Allegro mogłoby przecież każdego sprzedawcę traktować jako szkodliwą dla swojej marki konkurencję. Wystarczy, że ktoś wystawi przedmiot taniej, niż sklep Allegro. – zresztą dziś serwis tak funkcjonuje. Nadal blokuje konta tylko w inny sposób tę blokadę uzasadnia. – informuje nas jeden z czytelników.

Innym przykładem jest użytkownik, który sprzedawał produkty sprowadzane z zagranicy. Według niego konto zostało bezpodstawnie zablokowane z powodu jednego negatywnego komentarza. Co więcej, komentarz ten znajdował się na koncie już od około miesiąca. W tym czasie sprzedawca stworzył ogłoszenie z dużą ilością sprowadzonych telefonów komórkowych. Ceny były bardzo atrakcyjne, więc kupujących przybywało. Według użytkownika serwisu, Allegro nie mogło pogodzić się z tym, że tak dobrze jego biznes prosperuje. Po zablokowaniu konta, sklep Allegro wystawił ten sam model telefonu do sprzedaży, tylko w znacznie wyższej cenie. Allegro jednak widzi sprawę inaczej. Oto fragment wypowiedzi serwisu: „…użytkownik otrzymał blokadę konta, ponieważ sprzedawał towar, którego fizycznie nie posiadał. Był pośrednikiem transakcji…” Sprawa prawdopodobnie znajdzie swój finał w sądzie.

Użytkownicy podejmują walkę z serwisem

Na Facebooku powstała grupa, która zdecydowała się walczyć z nielegalnymi ich zdaniem praktykami serwisu aukcyjnego Allegro. Są to przedsiębiorcy, którzy uważają, że blokada Allegrodoprowadziła ich do strat finansowych. Jeśli ktoś czuje się oszukany przez serwis, Allegro ograniczyło mu dostęp do sprzedaży przez co wystąpiło ogromne ryzyko upadku, bankructwa firmy, powinien jak najbardziej dołączyć się do tego zbiorowego wniosku.

Jak broni się serwis aukcyjny? Według jego pracowników „,….serwis posiada ogromną ilość użytkowników. Przedsiębiorców jest ponad 100 000. Nie mamy powodów, aby blokować ich konta. Blokady są zakładane, ale tylko w uzasadnionych przypadkach…” Dodatkowo serwis co chwilę zasłania się swoim regulaminem. Użytkownicy mają już tego dosyć.
Nie wszyscy jednak decydują się pozew zbiorowy. Niektórzy nie chcą zwlekać i kierują sprawę indywidualną do sądu, przeciwko Allegro. Jeden z takich przypadków to przykład przedsiębiorcy, którego konto blokowane jest od kilku miesięcy. Domaga się on od serwisu aukcyjnego zadośćuczynienia w wysokości około 100 000 złotych. Czy ma szansę otrzymać tak wysokie odszkodowanie? Według zapytanych od tego typu spraw specjalistów jest to jak najbardziej możliwe. „..Konieczne jest udowodnienie serwisowi, że w tym samym momencie, bądź w podobnym czasie, sprzedawał towar, który mógłby być konkurencją dla zablokowanego przedsiębiorcy. Jeśli uda się to udowodnić, to można liczyć na spore odszkodowanie. Allegro w ten sposób faworyzuje swój własny sklep i marki należące do Grupy Allegro…” Jak widać szansa na wygraną jest. Trzeba liczyć się jednak z tym, że w przeciwieństwie do bezmózgiej obsługi serwisu, która odpisuje na maila, prawnicy Allegro to zapewne dobrze zorganizowana grupa osób, którzy nie odpuszczą tak łatwo.

Powracając do obsługi, warto wspomnieć przykład jednego z czytelników, który próbował odnaleźć gdzieś na stronie podany przez Allegro telefon, jednak go nie odnalazł. Z powodu zablokowania konta użytkownika, zdecydował się napisać do obsługi. Jakież było jego zdziwienie gdy otrzymał odpowiedź: „…Pańskie konto zostało zablokowane, ponieważ sprzedawał Pan duże ilości towarów…z poważaniem Zespół Allegro” – Czy to nie jest jakiś idiotyzm? Serwis powinien cieszyć się z dużej sprzedaży swoich użytkowników, ponieważ zarabia na tych transakcjach swoją prowizją, opłatami. Opłaty są naprawdę ogromne. Płacimy za wystawienie ogłoszenia, prowizję od sprzedanej rzeczy, a także za wyróżnienie aukcji. Według wielu osób, w ostatnim czasie nie warto wyróżniać ogłoszeń i dopłacać do tej opcji, ponieważ filtry Allegro i tak blokują wszelkie konkurencyjne ogłoszenia. – „Jeśli masz lepszą cenę, niż serwis aukcyjny, to twoje ogłoszenie będzie doskonale ukryte przez filtry”– opinia nadesłana przez naszego czytelnika.

Allegro ma spore problemy. Batalie sądowe dopiero się rozpoczynają i zapowiada się, że będzie to naprawdę długa walka. Użytkownicy portalu, którzy za jego pomocą zarabiali na utrzymanie, nie odpuszczą tak łatwo. Serwisowi wydaje się, że jest królem na rynku. Musi uważać, bo koronę można naprawdę szybko stracić. Użytkownicy postarają się, aby król został zdetronizowany. Czy jednak będzie godny jego następca?

Sprawy sądowe i nacisk opinii publicznej, użytkowników serwisu, powinny w jakiś sposób zmusić giganta jakim jest Allegro, do zmiany swoich praktyk, które wydają się być nieetycznie i co więcej, niezgodne z prawem. Jeśli ty również uważasz się za osobę poszkodowaną prze serwis, miałeś z nim jakąś niezbyt przyjemną przygodę, to napisz do nas! Chętnie poznamy twój problem i na pewno postaramy się zainterweniować, nagłośnić sprawę. Pisz na adres naszej redakcji: redakcja@ale24. pl Zapewniamy anonimowość!

0 0 votes
Przyznawalność
0 0 votes
Warunki
0 0 votes
Szybkość

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x