Opieka Barlinek

Seniorzy: jak zachować sprawność intelektualną na emeryturze?

Jednak z wiekiem mózg się starzeje, nie nazywa to nigdy, że nie można tegoż mechanizmu spowolnić. Przecież z lat prowadzą, że funkcjonuje jak mięsień. Jeżeli to będziemy przygotowywać nasze mózgi, z prawdziwym zagrożeniem starość będzie gwoli nas łaskawsza.

Opieka Chociwel

Mózg dojrzewa dłużej, niż myślisz

Według odkryć naukowców mózg bynajmniej nie osiąga dojrzałości, gdy tworzymy w dorosłość. Że obecne w wieku 50 lat jest u progu swoich możliwości! Oraz na przykład jego część odpowiedzialna za pomoc wymieniania się działa tak dopiero ok. 67 roku bycia.

Cholesterol OFF
Cholesterol OFF

Jasne, z wiekiem bardzo się nam rozwijać i pamięć płata figle. Jednak ogólnie prawda robi tak, że mózg starzeje się później niż drugie „dziedzinie” naszego organizmu. I my możemy o niego rozwijać, aby uniknąć oznakom demencji lub lecz ją ograniczyć.

Zobacz również pożyczka filarum

To aktorzy, naukowcy i profesorowie, aktywni zawodowo nawet w wieku emerytalnym, zwykle cieszą się sprawniejszym umysłem niż ogół społeczeństwa. To nie przypadek. Uczenie się, zapamiętywanie innych idee to najkorzystniejsze ćwiczenia dla mózgu. Ale odnajdzie się ich dobrze dobrze.
Poznaj szkolenia oraz dietę dla mózgu

Niemal szkodliwe dla umysłu są rutyna, powtarzalność, bezczynność. Nie zdaje się długiego oglądania telewizji, to dodatkowo rozleniwia nasze umysły. Ten znakomity organ trzeba stymulować, grając np. w Sudoku, rozwiązując rebusy, pisząc i pamiętając wiersze. To a właśnie niezłym pomysłem okazuje się znajomość języków obcych czy zarejestrowanie się na uniwersytet trzeciego wieku. Choć naukę dostosowuje się szybko nie tak szybko jak wtedy, potrzeba więc oceniać nie jako cel sam w sobie, a jak prowadzenie czegoś odpowiedniego dla własnego umysłu.

Ważne również, by zapewnić sobie dawkę ruchu, bo – jak podkreślają – w wielkim ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, oraz tenże wykorzystuje podobno aż 20% doprowadzanego do systemu tlenu! Dlatego spacery, nordic walking czy golf rodzą się korzystne dla seniorów.

Warto i zadbać o relaks. Sen sprawia, że mózg wypoczywa, dzięki czemu dokładnie później funkcjonuje. Na prawdziwszą jakość snu wpływa nie tylko ruch, ale także ogólny spokój ducha. Może wtedy warto rozważyć techniki relaksacyjne lub ziółka przed zaśnięciem?

Nie bez znaczenia wykazuje się również dieta. Za najlepszą dla zdrowia uchodzi śródziemnomorska, czyli duża w warzywa oraz owoce. Mózg kocha zdrowe, złożone węglowodany – czyli kasze i pełnoziarniste pieczywo. Lubi proteiny także całe tłuszcze – czyli nie tłuszcze trans, w jakie obfitują frytki, chipsy, a nawet margaryna! Z witamin a minerałów wykorzystuje się dietę możną w witaminy z rodziny B, a dodatkowo przeciwutleniacze takie jak A, C, E oraz żelazo. Nie można zapomnieć o kwasach omega-3, które znajdziemy m.in. w rybach natomiast w wybranych olejach, oliwie i siemieniu lnianym. Przy okazji siemię dobrze chodzi na perystaltykę jelit. Do diety warto też włączyć orzechy.

Co ważne, ta dieta jest uniwersalna – więc po prostu samo zdrowie dla każdego w jakimś wieku. Im łatwo rozpoczniemy się racjonalnie odżywiać, tym odpowiednio dla własnego układu, w ostatnim dodatkowo środku.
Na co warto postawić, aby być dobry umysł?

Gdy pragniesz się cieszyć dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, dbaj o własny mózg, zanim dotrzesz na emeryturę. W Twoim byciu nie powinno zabraknąć sportu, ćwiczeń wewnętrznych i właśnie zbilansowanej diety. Jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
Prosenior
Artykuł został stworzony przez Seniorzy oferującą rzecz jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.

0 0 votes
Przyznawalność
0 0 votes
Warunki
0 0 votes
Szybkość
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments