Jak negocjować pensję

Finanse pierwszej pensji sposoby negocjowania – Współcześnie o dobrą pracę wcale nie jest tak łatwo jak mogłoby się wydawać. Człowiek, który otrzymał pierwszą ofertę pracy ma niełatwe zadanie. Ta ekscytująca chwila może przynieść mu dużo korzyści na przyszłość albo sprawi, że będzie się czuł niedoceniany przez pracodawcę. Zatem jak negocjować pensję w pierwszej umowie o pracę?

Jak negocjować pensję

 

Pierwsza pensja ma wpływ na finanse w dłuższej perspektywie
Pierwsza praca i to jaka kwota zostanie wpisana w umowę jako płaca dla pracownika, ma ogromne znaczenie na późniejsze jego zarobki. Dlatego negocjacja pierwszej pensji jest ogromnie ważna dla rozwoju kariery. Okazuje się, że pierwsza pensja ma ogromny wpływ na premie, podwyżki a nawet w dłuższym okresie czasu na wysokość emerytury. Zbyt niska pierwsza pensja może okazać się błędem. Zatem negocjacja pierwszej pensji jest kluczowa dla późniejszych finansów.

Rekrutacja to też stres dla zatrudniającego
Negocjacje mają to do siebie, że dotyczą obu stron, które są równie mocno zestresowane. Podczas gdy dla Ciebie jest to tylko rozmowa jedna z wielu, dla nich jest to rozmowa o ulepszenie działania swojego biznesu. Podczas rozmowy rekrutacyjnej odbywają się setki rozmów, w celu wybrania jednej osoby, nie jest to praca łatwa. Twoją pierwszą siłą przetargową w sytuacji braku doświadczenia jest fakt, że rekrutujący już teraz poświęcili dla Ciebie ogromnie dużo czasu i nie chcieliby tej inwestycji zmarnować.

Twoim doświadczeniem jest również wiedza i czas
Często osoby bez doświadczenia, które idą na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną myślą, że skoro nie mają jeszcze żadnego doświadczenia, ani innych rozmów kwalifikacyjnych przed i za sobą, to są na straconej pozycji. Otóż jest to błędne myślenie. Dobrym początkiem negocjacji jest zapytanie się o jej możliwość. Kiedy pracodawca odmówi, możesz przyjąć jego ofertę. Jednocześnie będzie to dla pracodawcy sygnał, że nie jest jedyną osobą proponującą pracę. Dla Ciebie jest to sygnał o przyjęcie innej oferty kiedy nadarzy się taka okazja.

Zawsze negocjuj
Jeżeli pracodawca poda kwotę, która jest większa niż chcesz uzyskać, również taktownie zapytaj o możliwość negocjacji. Wówczas dorzuć do oferty 30% i zobacz reakcję pracodawcy. Warto zawsze negocjować.

Sytuacja gospodarcza kraju ma się nijak do Twoich umiejętności
Często przy rekrutacji osoba ubiegająca się o stanowisko martwi się sytuacją gospodarczą kraju. Nie ma nic gorszego niż rezygnacja z negocjacji w związku z ekonomią kraju. Okazuje się bowiem, że firmy patrzą bardziej na możliwość rozwoju firmy pod wpływem talentów kandydujących osób. Możesz również negocjować godziny pracy, ilość zadań czy finansowanie szkoleń.

Do zasłyszanych wysokości pensji dodawaj 30%
Często osoby zgłaszające się na rekrutację myślą o znalezieniu informacji na temat wysokości własnej pensji. Nie jest to złym pomysłem natomiast warto pamiętać, że nikt nie lubi mieć konkurencji i wszelkiego rodzaju sugestie ile kto zarabia, mogą okazać się błędne. Zatem negocjując zawsze dodawaj 30% do swojej pensji. Być może za sprawą Twoich talentów będziesz zarabiać więcej niż konkurencja.

Przed rekrutacją poćwicz
Dobrym pomysłem jest negocjowanie i rozmowa z kimś bliskim przed pójściem na rozmowę rekrutacyjną. Faktem jest, że liczy się pierwsze wrażenie ale negocjacje które przeprowadzisz wcześniej mogą przypomnieć się Tobie podczas stresującej rozmowy z pracodawcą.

Naucz się argumentować
Negocjacje polegają na przerzucaniu się argumentami i sumami pieniędzy. Zatem rozsądnie jest zacząć negocjacje od zawyżonej kwoty, tak aby druga stroną zeszła z niej, do kwoty, którą chcesz mieć. Jeżeli od razu podadzą Ci taką kwotę to negocjuj wyższą.

Negocjacje pokazują umiejętności
Negocjacje zawsze są dobrym rozwiązaniem, bowiem pokazują Twoje umiejętności intrapersonalne oraz interpersonalne. Na rekrutacji nie liczy się tylko wiedza, kompetencje i talenty ale również asertywność, decyzyjność, umiejętność argumentowania i komunikatywność.

Zatem jeżeli dostałeś pierwszą ofertę pracy musisz koniecznie negocjować własną pensję. Być może okaże się, że dzięki temu będziesz zarabiać więcej niż konkurencja.

Artykuł powstał dzięki Agencja Pracy Tymczasowej

0 0 votes
Przyznawalność
0 0 votes
Warunki
0 0 votes
Szybkość

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x