Instytucje pozabankowe

Instytucje pozabankowe

Instytucje pozabankowe są tak zwaną ostatnią deską ratunku, gdy z różnych przyczyn banki nie chcą nam już udzielać pożyczek. Najczęstszą i główną przyczyną nieudzielenia przez bank gotówki jest to, że mamy już zaciągnięte inne zobowiązania finansowe i dodanie do kolekcji kolejnego może skutkować niewypłacalnością.

Instytucje pozabankowe

Wówczas z pomocą mogą przyjść wspomniane instytucje pozabankowe. W przeciwieństwie do instytucji pozabankowych każdy bank musi być prawnie regulowany i podlegać restrykcyjnemu nadzorowi, a nad wszystkim czuwa Komisja Nadzoru Finansowego.

W instytucjach pozabankowych nie ma takich regulacji prawnych i nawet najbardziej zadłużona osoba, której żaden bank nie chce już udzielić pomocy finansowej może zaciągnąć tam pożyczkę. Słabsza regulacja prawna nie oznacza całkowitego braku regulacji. Działalność tych instytucji regulowana jest ustawami np. ustawą o kredycie konsumenckim.

Do instytucji pozabankowych zwanych również parabankami należą między innymi: kantory wymiany walut, fundusze inwestycyjne, towarzystwa ubezpieczeniowe czy kasy pożyczkowe. Instytucje te udzielają pożyczek zazwyczaj na mniej korzystnych warunkach niż bank, oprocentowanie jest dużo wyższe, a wszystkie procedury uproszczone są do minimum.

Osoby, które przychodzą po pożyczkę do takich instytucji zapewne nie mogą już się zapożyczyć nigdzie indziej i dlatego osoby prowadzące działalność pozabankową wiedząc to ustalają swoje zazwyczaj mniej korzystne warunki.

Mimo że każde zobowiązanie finansowe powinno się dokładnie przemyśleć, a zaciąganie jakichkolwiek zobowiązań finansowych powinno być ostatecznością to czasami osoby bardzo zadłużone nie mają innego wyjścia i muszą szukać pomocy w instytucjach pozabankowych.

 

Zobacz również pożyczki długoterminowe online

0 0 votes
Przyznawalność
0 0 votes
Warunki
0 0 votes
Szybkość
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments