Nie od dziś wiadomo, że to co naturalne, ekologiczne i swojskie, jest lepsze dla naszego zdrowia, smaczniejsze i wartościowsze, od sklepowych odpowiedników produkowanych hurtowo. Nie ważne czy mówimy tu o owocach, warzywach, nabiale, pieczywie, czy mięsie. Przeszliśmy przez etap fascynacji jedzeniem przetworzonym i dostępnym w każdym markecie, i coraz częściej spoglądamy w kierunku produktów spożywczych naturalnych i prostych w składzie, które są sprzymierzeńcami naszego zdrowia. Jednym z tych produktów jest dziczyzna, o której dzisiaj Wam opowiem.
Spis Treści
ToggleDziczyzna czy wieprzowina? – czyli dlaczego dzik jest lepszy od świni
Mięso wieprzowe, drobiowe czy wołowe pochodzi od zwierząt hodowlanych i produkowane jest masowo. Zwierzęta te rodzą się z zadaniem jak najszybszego rośnięcia, aby można było je szybko sprzedać. Kury w międzyczasie są wyeksploatowane pod kątem znoszenia jaj, zaś krowy – oddawania mleka. Od urodzenia do chwili uboju żyją w mało sprzyjających warunkach – ciasne klatki przepełnione zestresowanymi zwierzętami, pokarm w postaci paszy z GMO, podawanie sztucznych hormonów na wzrost oraz antybiotyków, brak swobody ruchu. Następnie przewożone są do ubojni, w której giną czując zapach strachu i krwi swoich poprzedników. W porównaniu ze zwierzętami hodowlanymi, te żyjące dziko mają szczęśliwe i bezstresowe życie. Rodzą się naturalnie, żyją jako część ekosystemu leśnego, mają niczym nieograniczoną swobodę ruchu, żywią się leśną florą, a przy dobrze przeprowadzonym odstrzale, umierają bez poczucia strachu, a nawet bólu. Każdy z tych aspektów może wydawać się mało ważny w temacie wartości odżywczych mięsa, jednak tak naprawdę, to właśnie sposób życia i śmierci ma największy wpływ na to, jak wartościowe jest mięso, które jemy.
Dlaczego dziczyzna jest zdrowa? – niezwykłe wartości odżywcze dziczyzny
Dziczyzna, czyli mięso z dzika, sarny i jelenia, jest mięsem bardzo chudym, kruchym i zdrowym. Obfituje w białko i to bardzo wartościowe, bo bogate w aminokwasy egzogenne, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć; witaminy, zwłaszcza z gruby B; i minerały – wapń, fosfor, magnez, łatwo przyswajalne żelazo. Przy tym wszystkim posiada bardzo niską zawartość tłuszczu i cholesterolu oraz jest niskokaloryczne. Dziczyzna jest mięsem idealnym w diecie osób zdrowych, jak i cierpiących na choroby układu krwionośnego, takie jak miażdżyca, anemia, podwyższony cholesterol czy nadciśnienie tętnicze. Dzięki braku ingerencji ludzkiej poprzez nastrzykiwanie sztucznymi hormonami, antybiotykami, czy karmienie paszą z GMO, dziczyzna nie powoduje alergii pokarmowych i jest bezpieczna już dla najmłodszych.
Czym smakuje dziczyzna? – czyli wyjątkowe właściwości smakowe
Wiele osób zastanawia się, skąd bierze się szczególny smak sarniny czy jeleniny, a odpowiedź jest bardzo prosta – z natury. Dziki, sarny, jelenie, żywią się tym, co daje im natura – owocami leśnymi, grzybami, korzeniami, bukwią, leśnymi ziołami, kasztanami. Każdy z tych leśnych przysmaków ma wyjątkowy aromat, który jest na tyle silny, że przenika do mięsa tych zwierząt, a następnie ląduje na naszych talerzach. Dlatego nie jest istotne, w jaki sposób przygotujesz dziczyznę, każda potrawa będzie miała nieziemski smak i aromat, którego nie da się podrobić w żaden sposób, a jedynie można go podkreślić odpowiednią kompozycją ziół i przypraw. A trzeba przyznać, że dziczyzna w kuchni to bardzo wdzięczne mięso! Dziczyznę można bowiem ugotować, a na wywarze przyrządzić pyszną i sytą zupę, można ją upiec, usmażyć, uwędzić, położyć na grilla, a także przyrządzić z niej wspaniałe wyroby. W internecie znajdziesz całą masę przepisów na mięso z dziczyzny, jeśli jednak nie masz czasu na domowe robienie kiełbas czy pasztetu, to nic straconego! Rodzinna firma Leśniczówka zajmuje się wyrobami z dziczyzny od lat – robimy wędliny, pasztet z dziczyzny, w tym pasztet z sarny i pasztet z jelenia, a nasze kiełbasy, jak chociażby kiełbasa myśliwska, kiełbasa krakowska czy kiełbasa z dzika, rozkochają w sobie każdego.
Kiełbasa wieprzowa czy kiełbasa z dzika – cena mięsa z dziczyzny
Wiele osób uważa, że dziczyznę trudniej jest przygotować i ciężej kupić, co jest oczywiście nieprawdą. Mięso z dzika, sarny czy jelenia jest równie łatwe w przygotowaniu, jak inne mięsa. Jest również dostępna w wielu sklepach, a przykładem jest nasz sklep z dziczyzną. Kupisz u nas dziczyznę mrożoną, skruszałą, gotową do przyrządzenia, przebadaną weterynaryjnie, najwyższej jakości. Kolejnym mitem dotyczącym dziczyzny jest jej wysoka cena. Zapewniam, że biorąc pod uwagę to, ile dobroci dziczyzna ma nam do zaoferowania, to jak smakuje i jakie prozdrowotne właściwości posiada, cena wyższa niż za produkowaną hurtowo wieprzowinę, nie jest wysoka. Nie od dziś wiadomo, że tanie mięso psy jedzą, a za lepszy jakościowo produkt warto więcej zapłacić.
Artykuł powstał przy współpracy z https://lesniczowka.net