Czym są pieniądze?

Czym są pieniądze?

Pieniądze są dobre czy złe? Panują na ten temat różne opinie. Jedni powiedzą, że są użyteczne i ułatwiają wiele rzeczy, drudzy natomiast określą je jako zło wcielone. A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Z czym kojarzą Ci się pieniądze i bogactwo?

Czym są pieniądze?

Jakoś tak się jednak przyjęło w tym naszym świecie, że najczęściej pieniądze są przedstawiane jako źródło wszelkich nieszczęść i zła. W większości przypadków taka postawa jest nam niestety wpajana od urodzenia przez nasze otoczenie i środowisko, w jakim się wychowujemy. Często również ludzie bogaci i zamożni są przedstawiani jako krętacze, wichrzyciele, złodzieje oraz ci, którzy dorobili się na nieszczęściu innych. Niestety w wielu przypadkach takie twierdzenia są po prostu krzywdzące i bezpodstawne; są tylko i wyłącznie oznaką zawiści i zazdrości. Rozjaśnijmy zatem nieco temat i wyjaśnijmy sobie jedną rzecz. Trzeba zrozumieć, że:

Pieniądze to narzędzie.

Nie są więc ani złe, ani dobre. To od Ciebie zależy, czym one dla Ciebie będą. Ty decydujesz o tym. Zobacz to na takim przykładzie. Łopata to też narzędzie. Możesz wyjść i przekopać sobie ogródek w celu posadzenia ładnych kwiatków, których widokiem i zapachem będziesz się cieszył i jest to dobre wykorzystanie tego narzędzia. Jednak to samo narzędzie może zostać użyte i w złym celu. Łopatą można zrobić również komuś krzywdę. Zaczynasz łapać, w czym rzecz? To decyzja tego, kto ją posiada i co chce z nią zrobić, określa czy będzie użyta w dobrych, czy w złych zamiarach. Łopata sama w sobie nie jest zła czy dobra. Ona jest. To po prostu narzędzie.

Tak samo jest z pieniędzmi. Tylko i wyłącznie Ty określasz, jak mają Ci służyć i jakie mają dla Ciebie znaczenie. Jeśli Twoim zamiarem jest np. zabezpieczenie finansowo rodziny, zadbanie o bliskich, podróżowanie, wybudowanie schroniska dla zwierząt, pomoc bezdomnym, wspieranie akcji i instytucji charytatywnych, pomoc innym ludziom, przeznaczanie środków na rozwój kultury i sztuki bądź na badania nad wynalezieniem jakiegoś leku itd. itp. to czy można w tym wypadku mówić, że pieniądze służą złu? Nonsens, ponieważ takie właśnie przykłady pokazują użyteczne i mądre ich zastosowanie. Jednak można również przeznaczyć, a właściwie stracić pieniądze na alkohol i inne używki lub hazard bądź, co gorsza, broń i zrobić z tego wszystkiego niewłaściwy użytek. Także jak widzisz, to człowiek decyduje, na co przeznaczy pieniądze, a nie pieniądze decydują o tym, na co człowiek je przeznaczy. To taka subtelna różnica i warto ją zapamiętać.

Pieniądze to środek do realizacji celu.

W zasadzie można powiedzieć pośrednik. To narzędzie mające Ci pomóc w realizacji tego, co zamierzasz. Pamiętaj też, że pieniądze to nie cel sam w sobie. Uzbieranie górki „zielonych” i trzymanie ich pod kluczem niczego nie zmieni. Jednak to, co dzięki nim uzyskasz i zrealizujesz, to będzie właśnie cel. Także nie daj sobie wmawiać, że pieniądze to zło wcielone. To nie one są przyczyną nieszczęść. To człowiek tworzy nieszczęścia. Zauważ, że przyczyną wielu konfliktów, kłótni i sporów nie jest posiadanie pieniędzy tylko zazwyczaj ich brak. Ciekawe, prawda? W zasadzie to można odnieść nie tylko do pieniędzy, lecz i do odczuwania ogólnego braku wszystkiego np. dóbr materialnych, miłości, jedzenia, akceptacji itd. To właśnie tworzy frustrację, stres, złość, nienawiść i zazdrość oraz popycha do robienia rzeczy niewłaściwych, uciekania się do przemocy, jak i szukania ukojenia w różnego rodzaju używkach.

Miałeś złe wyobrażenie na temat tego, czym są pieniądze? Zmień to natychmiast. Jeśli masz zamiar zrealizować własne marzenia i cele, to nie możesz myśleć o nich w negatywnych kategoriach. Od dzisiaj pieniądze niech kojarzą Ci się pozytywnie.

Artykuł powstał dzięki portalowi Pożyczki długoterminowe

0 0 votes
Przyznawalność
0 0 votes
Warunki
0 0 votes
Szybkość
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments