Czym jest tzw. lokata dynamiczna?

Czym jest tzw. lokata dynamiczna?

Posiadając wolne środki w pewnym momencie stanie przed Tobą pytanie, jak je najlepiej wykorzystać? Można zainwestować w nieruchomości, oddać je na konto oszczędnościowe, albo założyć lokatę terminową i gromadzić w ten sposób niewielkie zyski. Alternatywną opcją jest wybór lokaty dynamicznej, która charakteryzuje się zmiennym oprocentowaniem. Najczęściej oprocentowanie środków finansowych wzrasta, a więc można taką lokatę sklasyfikować jako progresywną.

Charakterystyczne cechy lokaty dynamicznej

Najistotniejszą różnicą między tradycyjną lokatą terminową a lokata dynamiczną jest zmienne oprocentowanie. Może ono z każdym miesiącem lub kwartałem spadać, ale częściej można się spotkać z lokatami dynamicznymi progresywnymi, kiedy oprocentowanie z biegiem czasu rośnie.

Specjalista z dziedziny bankowości pracujący dla Poznańskiego Banku Spółdzielczego precyzuje: Dla klienta banku korzystne jest trzymanie środków na lokacie dynamicznej progresywnej jak najdłużej, ponieważ im dłużej przechowuje fundusze na lokacie, tym większe oprocentowanie uzyska. Przez pierwsze kilka miesięcy naliczanie odsetki nie sięgają wysokich wartości, co zapewnia bezpieczeństwo bankowi. Zaletą takiej lokaty jest możliwość jej zerwania przed umówionym terminem. Klient nie traci wtedy zaoszczędzonych pieniędzy. Jednak dla samego właściciela lokaty bardziej ekonomicznie będzie trzymanie na niej środków do momentu, gdy oprocentowanie urośnie do wysokich liczb.

Istnieje możliwość sprawdzenia, czy rzeczywiście lokata dynamiczna zapewni bardziej sprzyjające warunki w porównaniu do innych form depozytów. Wbrew pozorom lepiej nie przywiązywać dużej wagi do maksymalnego oprocentowania, ale do jego średniej. Obliczenia należy zacząć od zliczenia wszystkich stawek z poszczególnych miesięcy, a następnie wynik trzeba podzielić przez ich ilość. Finalne wyliczenie wskazuje wielkość potencjalnego zarobku, w przypadku niewycofywania się z lokaty dynamicznej do końca zaplanowanego terminu. Oczywiście otrzymany wynik trzeba pomniejszyć o 19%, ponieważ tyle wynosi wartość podatku od zysków kapitałowych.

Dla kogo przeznaczona jest lokata dynamiczna?

Dla osób, które nie chcą pozbywać się możliwości dostępu do swoich pieniędzy przez dłuższy okres czasu, lokata dynamiczna będzie idealnym rozwiązaniem. Wolność w dysponowaniu funduszami bez utraty uzbieranych odsetek jest dużą zaletą. Banki przeważnie nie wprowadzają żadnych ograniczeń dla potencjalnych posiadaczy lokaty. Czasami zdarza się, że określają minimalną lub maksymalną wartość kwoty do zdeponowania.

0 0 votes
Przyznawalność
0 0 votes
Warunki
0 0 votes
Szybkość
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments