Aplikacja Comarch PPK

Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK) to jeden z dodatkowych elementów nowej reformy emerytalnej, dzięki któremu pracownicy będą mieli zagwarantowane nieco wyższe emerytury, kiedy zakończą swoją działalność zawodową. Na czym polega ta ustawa? Dlaczego aplikacja Comarch PPK jest tak ważnym narzędziem w firmie? Jakie ułatwia czynności?

Aplikacja Comarch PPK

Czym jest PPK?
PPK to skrót od Pracowniczego planu kapitałowego, czyli w pełni prywatnego i dobrowolnego systemu oszczędzania, który realizowany jest w ramach tak zwanego III filaru systemu emerytalnego. Jak wiadomo, na filar ten składają się zarówno pracodawcy, jak i pracownicy wraz z budżetem państwa. Głównym celem PPK jest znaczne zwiększenie stopy oszczędności ludności w Polsce oraz zapewnienie większej stabilizacji finansowej obywateli w momencie, kiedy otrzymają prawo do odejścia na emeryturę. Wiele ankiet przeprowadzanych zarówno w miastach, jak i wsiach dowiodło, że ludność jest zainteresowana planem prywatnego oszczędzania i chce zyskać zabezpieczenie po przejściu na emeryturę. PPK obowiązuje instytucje finansowe, takie jak zakłady ubezpieczeń, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, czy Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Z kolei PPK nie dotyczy pracodawców, którzy w swojej firmie wdrożyli już PPE oraz odprowadzają przynajmniej 3, 5% wynagrodzenia, przy spełnieniu założenia, że 1/4 pracowników znajduje się w Pracowniczym Planie Emerytalnym.

Założenia PPK
Głównymi założeniami Pracowniczych Planów Kapitałowych jest:

-Fakt, iż Pracownicze Plany Kapitałowe mają stanowić zupełnie dobrowolne uzupełnienie Programów Emerytalnych, co przyczyni się do poprawy struktury oszczędności polaków,
-Wprowadzenie PPK obowiązkowo w każdej firmie zatrudniającej pracowników, w przypadku których odprowadzane są składki ZUS,
-W początkowej fazie PPK będzie obowiązywało pracodawców, którzy zatrudniają przynajmniej 250 pracowników i więcej,
-Wysokość minimalnej stawki ma wynosić 2% po stronie pracownika oraz 1, 5% po stronie pracodawcy
-Pracodawcy w sposób dobrowolny będą dokonywać wyboru konkretnego funduszu, na który oszczędności pracownika będą odprowadzane.
-Aplikacja Comarch PPK
-Aplikacja ta przeznaczona została do kompleksowej obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych w danej firmie. Warto zaznaczyć, że aplikacja ta jest w sposób niezwykle ścisły związana z wszelkimi modułami płacowo-kadrowymi Comarch ERP HR, jednak współpracuje także z innymi systemami kadrowymi zupełnie różnych producentów. Można więc powiedzieć, że aplikacja ta jest wszechstronna i zapewnia kompleksową obsługę kadrowo-płacową firmy. Może działać zupełnie samodzielnie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Do kluczowych korzyści zastosowania aplikacji Comarch PPK zalicza się opcję ewidencjowania poszczególnych danych uczestników PPK, comiesięcznego ewidencjonowania i naliczania składek, a także przesyłanie tych danych do danej instytucji finansowej.

Comarch PPK- Kompleksowa obsługa firmy
Aplikacja Comarch PPK to prawdziwa rewolucja w prowadzeniu systemu kadrowo-płacowego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż wszelkie aktualizacje będą dostępne szybko, a ich instalacja zajmie zaledwie chwilę. Dzięki temu każdy właściciel firmy, który zdecyduje się na kompleksową obsługę kadrowo-płacową w swojej firmie, będzie mógł cieszyć się z pełnej funkcjonalności aplikacji. Jakie funkcje znajdziemy w Comarch PPK? Docelowo aplikacja ta umożliwi przechowanie danych pracownika w danej instytucji finansowej, która zarządzana jest przez PPK, rejestr pracowników, prowadzenie szczegółowej ewidencji pracowników, prowadzenie rejestru przystąpień i wystąpień w PPK, naliczanie oraz ewidencjonowanie składek comiesięcznych na PPK, prowadzenie procentowego, deklarowanego rejestru składek członkowskich dla PPK oraz wiele innych.

Artykuł powstał dzięki serwisowi Leasing Uproszczony

0 0 votes
Przyznawalność
0 0 votes
Warunki
0 0 votes
Szybkość

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x